среда, 27 апреля 2016 г.

Aczkolwiek kamienie ogrodzenia te s�� z różnych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak że czasami mało fachowym okiem trudno je odróżnić.

Wprawdzie głazy ogrodzenia te pochodzą z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak że nieraz mało fachowym ślepiem trudno je odróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym barwom, lekkiej obróbce i względnie niskiej cenie. Występują w wielu okręgach Polski – piaskowiec najprościej odnaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i też w Górach Świętokrzyskich. Ów towar ogrodzeniowy wydobywa się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym drobi bądź od razu ociosuje, umieszcza na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie przekazuje do miejsca budowy ogrodzenia z plastyku na plot i bramkę ze sztachetek. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak związany lepiszczem piasek, jakiego ziarna nie przekraczają 2mm średnicy. Jak spoiwem jest np. krzemionka, tytułujemy go krzemionkowym (kwarcyt), podczas gdy związki wapnia -wapiennym. Prócz substancji zlepiających występują tam także inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się odcień skał na ogrodzenie Winylowe na ogrodzenie i bramkę ze sztachet, przybierają one wtenczas różne kolory czerwieni, brązu a także zieleni. W przyrodzie ułożone są w warstwy o różnorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak dużych złóż kroi się najogromniejsze bloki, stosowane później np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte bloki skalne wolno również siekać na sześciany o proporcjonalnych konturach, stosowane dalej w budownictwie (również na ogrodzenia). Można też je rozdzielać przy asyście specjalnych klinów oraz dłut na małe, nieregularnych kształtów kawałki. Służą do układania nawierzchni ścieżek a także konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne ogrodzenia z PCV stosuje się również wapienie - skały osadowe, powstałe z zebranych na dnie mórz a także jezior resztek organizmów żywych, najczęściej muszli małż oraz ślimaków.

Zazwyczaj są w większym stopniu miękkie aniżeli piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, lecz dodatkowo mniej trwałe. Wapienie pochodzące z dawnych er geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować rekomendowane na ogrodzenie z plastiku na plot i bramę ze sztachet. Nadają się jednak głównie do wykorzystywania w środku budynku, ponieważ poddawane działaniu warunków atmosferycznych w mgnieniu oka matowieją. Wapienie wolno wykorzystać do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do urządzania ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie korzysta się z nich również do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej przydają się piaskowce krzemionkowe, albowiem są odporniejsze na szlifowanie niż np. Wapienie.

W zależności od stylu skweru a także własnych zamiłowań kształt kamiennych tafel może być przeróżny – od łamanych, nierównych, aż po pionowo skróconych prostokątów lub kwadratów. Murki oraz ogrodzenia PCV na ogrodzenie i furtę ogrodzeniowa konstruuje się z głazów przeróżnego obrysu, złożonych na kamiennym bądź betonowym fundamencie. Jeżeli płot powstaje spośród kafli o nieregularnych konturach, należy je właściwie łączyć tzn. tak, aby kształt każdego następnego integrował się z uprzednim. Żeby takie ogrodzenie było solidne jego grubość powinna wynosić 50-70 cm. Większe szpary w środku można dopełniać zaprawą cementową i gruzem. Ogrodzenie z plastiku z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły bądź pustaków. Piaskowce i wapienie zdołamy wykorzystać także do budowy schodów, kominków ogrodowych a także pozostałych elementów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce używane do konstrukcji ogrodzenia należą do kamieni mało odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i ujemnych temperatur migiem niszczeją a także nabierają brzydkiego koloru. Bez trudu porastają też mchem i glonami. Można to udaremniać pokrywając powierzchnię ogrodzenia Poznań ewentualnie rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie usiłujmy oskrobywać kurzu z powierzchni ogrodzenia Poznań ostrymi narzędziami np. drucianą szczotką, bowiem na kamieniu mogą pozostać mocne rysy. Sprofilowane jednostki polerują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości mechanicznego polerowania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeśli jednak chcemy, aby głazy na ogrodzeniu migiem wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий