пятница, 22 апреля 2016 г.

Prawie nic mocno nie zaznaczy linii trawy lub kwietnika jak małe żywe sztachety.

Ogromnie wysokie, albowiem ponad dwumetrowe ogrodzenie stanowi barierę nie do przejścia, zasną w przypadku potrzeby zacienia sąsiednie budynki a także ulice. Żeby wykonać taki plot rośliny zasadzamy naokoło krawędzi posiadłości. Jeśli mamy dużo miejsca, w najwyższym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, jaka ponadto daje orzechy. Jeśli chcemy zęby nasze żywe ogrodzenie było bardzo strzeliste zaś zarazem cienkie to w cieniu można je uformować z limaku powszechnego, grabu powszechnego względnie klonu. Należy mieć na uwadze niemniej jednak, że w momencie gdy rośliny nas przerosną, ich redukowanie będzie dosyć kłopotliwe.

Nic dobrze nie uwydatni krawędzi trawnika albo rabaty jak niskie żywe plot.

W miejscu zacienionym, gdzie podobnie trawnik, jak i rabaty czasami nie potrafią satysfakcjonująco rosnąc w wyznaczonych miejscach, niskie drzewa umieją utrzymać kwieciste bogactwo w ryzach lub osłonią gołe placki gleby. Ładnie ukształtowany miniaturowy żywopłot już sam notabene wystarczy za ozdobę ogrodu. Na zielone ploty Poznań przydaje się porzeczka alpejska a także bukszpan. Wiosna wyłącznie ogrodzenia formowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych gałązkach, których się już nie skraca), nie tak obficie jak na słońcu, jednak wszak w mrocznych kącikach każdy kwiatek jest widoczny. Jesienią natomiast dekorują je małe jabłuszka, jakie wolno przerobić na przetwory.

Niskie lub postawne roślinne ogrodzenia można pozyskać z drzew zimozielonych.

Niestety, rośliny z tej klasy bywają o wiele bardziej kosztowne aniżeli odmiany liściaste. Spośród nich najlepiej toleruje cień cis zwyczajny. Najczęściej szeroko się rozrasta i należny go redukować, natomiast jego klasę Fastigiata Robusta można zostawić sam jeden.Będzie szybko wschodził a uratuje filarowy kształt.

Gdyby wasz zakątek jest dosyć ciemny, warto aby żywy częstokół rozświetlić kolorowymi plamami. Poniektóre z cienioznośnych gatunków maja klasie o jasnych względnie pstrych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr typowy Aureum oraz dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawda ich jasne barwy są w najwyższym stopniu widomego w słońcu, jednak nawet w śladzie liście zostają wystarczająco jasne, niejako oświetlone promieniami.

Комментариев нет:

Отправить комментарий