понедельник, 25 апреля 2016 г.

Zielone sztachety albo po prostu żywopłot

Żywe ogrodzenie czyli żywoplot


Płoty roślinne w większości wypadków pełnia funkcje ogrodzenia, chociaż częstokroć służą dodatkowo za ozdobę. Z reguły takie sztacheta plastikowe buduje się w nasłonecznionych miejscach, w których migiem rosną oraz silnie gęstnieją. Wiele czaru maja również takie rosnące ogrodzenia, które prowadza poprzez cieniste kąciki skweru. Ciemna zieleń liści wraz z przejrzysta tu i ówdzie plątanina witek ewentualnie kwiatami aranżują zajmujące spojrzenie obrazki, natomiast ożywcza wilgotność, bijąca od pogrążonej w mroku ziemi , powoduje że nawet krótki spacer w pobliżu takiego parkanu wycisza oraz relaksuje.


Projektując ogrodzenie w Poznaniu z żywopłotu, trzeba wziąć pod uwagę role takiego płotu, warunki jakie przeważają w skwerze, oraz nasze upodobania a także czas który zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywe ploty o naturalnym pokroju samodzielnie wzrastają, często tez bujnie rozkwitają, ale potrzebują także wiele miejsca. Geometryczne ewentualnie fantazyjnie profilowane zielone sztachety z plastyku zdołają być bardzo cienkie, jednak trzeba je cyklicznie przycinać i raczej nie rozkwitają. Nie bez znaczenia są także koszty nabycia roślin na plot.Jest wobec tego nad czym się zastanawiać, dlatego ze takie plot komponuje się na długi okres czasu, niekiedy nawet na pokolenia.


W większości wypadków wystarczający jest żywy parkan o wysokości 1,5m. Na takie plot w zacienionym miejscu nadaje się ligustr zwyczajny, niezmiernie popularny w naszym kraju na żywopłoty formowane. Ma on mnóstwo zalet:
•ma mało wymagań,
•odpowiednio znosi porę suchą,
•szybko wzrasta,
•regularnie podcinany schludnie gęstnieje i nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. nad morzem, nie traci zima liści, natomiast nawet jeśli je zgubi, to i tak gąszcz jego gałązek układa niedostępny dla wzroku parkan,
•jest niedrogi.


Ligustr można zamienić z irga błyszcząca - jesienią świetnie się przebarwia na rozmaite kolory żółci, brązu oraz czerwieni. Godne polecenia są również żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota trzymają się na gałęziach aż do wiosny.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na żywe ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. gatunki o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki oraz kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się praktycznymi roślinami zalecamy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Można ją kształtować tylko od strony ogrodu, zaś cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, żeby owocowały.


Nadzwyczaj wysokie, bowiem ponad dwumetrowe sztacheta plastikowe stanowi barierę nie do przejścia, zaś w razie potrzeby zasłania okoliczne budynki i ulice. Żeby wykonać taki plot rośliny sadzimy dookoła granic posesji. Jeśli mamy sporo miejsca, w najwyższym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, która przy okazji dostarcza orzechy. Jeśli chcemy ażeby nasze żywe ogrodzenie Poznań było nadzwyczaj wysokie zaś przy okazji wąskie to w cieniu wolno je ukształtować z wiązu powszechnego, grabu powszechnego ewentualnie klonu polnego. Pamiętajmy niemniej jednak, ze jak rośliny nas przewyższą, ich obcinanie będzie kłopotliwe.

Комментариев нет:

Отправить комментарий